Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu MUZYKA

Przedmiotowy System Oceniania ( w skrócie PSO ) jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30.04.2007r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. Przedmiotowy System Oceniania z muzyki opiera się na postanowieniach Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania obowiązującego w Szkole Podstawowej Nr 20 w Gdańsku.

Kontrakt z uczniami:

1. Każdy uczeń jest oceniany sprawiedliwie.
  2. Ocenie podlegają wszystkie wymienione formy aktywności.
  3. Każdy uczeń powinien otrzymać w ciągu okresu minimum 3 oceny.
  4. Krótkie sprawdziany i odpowiedzi ustne są obowiązkowe.
  5. Sprawdziany są zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem i odnotowywane w dzienniku lekcyjnym.
  6. Uczeń nieobecny na sprawdzianie ustala wspólnie z nauczycielem termin jego zaliczenia.
  7. Nie ocenia się ucznia na najbliższych zajęciach po dłuższej nieobecności w szkole
  8. Uczeń ma prawo zdobyć dodatkową ocenę za wykonanie pracy nadobowiązkowej.
  9. 1 raz w okresie uczeń ma prawo być nie przygotowany do lekcji (bez wyraźnej przyczyny) – fakt ten zgłasza nauczycielowi przed lekcją.

Narzędzia oceniania:

1. Odpowiedzi ustne
  2. Prace pisemne: sprawdziany, kartkówki, referaty
  3. Prace domowe
  4. Aktywność i zaangażowanie

Obszary aktywności:

1. Zrozumienie podstawowych zagadnień teoretycznych.
  2. Edukacja muzyczna: Śpiew, Gra na instrumentach, Aktywność twórcza, Słuchanie muzyki
  3. Aktywność na lekcji
  4. Praca w grupach, zespole

Kryteria oceniania:

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

1. Posiada wiedzę i umiejętności określone w programie nauczania przedmiotu w danej klasie.
  2. Samodzielnie i twórczo rozwija swoje uzdolnienia muzyczne
  3. Potrafi bezbłędnie i bez pomocy nauczyciela zaśpiewać bezbłędnie pod względem muzycznym pieśni jedno i dwugłosowe.
  4. Umie grać z nut melodie na dowolnym instrumencie melodycznym i perkusyjnym
  5. Szczególnie aktywnie bierze udział w: muzycznych konkursach, pozalekcyjnych zajęciach muzycznych, programach artystycznych prezentowanych w szkole

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

1. Opanował pełen zakres i umiejętności określonych w programie nauczania danej klasy
  2. Umiejętnie wykorzystuje posiadaną wiedzę muzyczna w ćwiczeniach praktycznych (śpiew, gra na instrumentach, słuchanie muzyki)
  3. Potrafi bez pomocy nauczyciela zaśpiewać poprawnie pod względem muzycznym pieśni jednogłosowe.
  4. Posługuje się zapisem nutowym w grze na szkolnych instrumentach
  5. Prowadzi systematycznie i starannie zeszyt przedmiotowy
  6. Wykazuje dużą aktywność na lekcji

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

1. Nie opanował w pełni wiedzy i umiejętności określonej w programie nauczania danej klasy, ale opanował je na poziomie przekraczającym wymagania zawarte w minimum programowym.
  2. Poprawnie wykorzystuje zdobyte wiadomości w ćwiczeniach praktycznych
  3. Bierze czynny udział w zajęciach lekcyjnych
  4. Potrafi zagrać na instrumentach szkolnych wybrany utwór
  5. Prowadzi zeszyt przedmiotowy – niewielkie braki w notatkach

Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

1. Częściowo opanował wiadomości zawarte w programie nauczania danej klasy
  2. Potrafi wykonać niektóre zadania z zakresu śpiewu, gry na instrumentach, percepcji muzyki przy pomocy nauczyciela
  3. Wykazuje małe zainteresowanie przedmiotem
  4. Prowadzi zeszyt niesystematycznie i mało starannie

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

1. Ma braki w opanowaniu minimum programowego, ale nie przekreślają one możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności w dalszej edukacji.
  2. Nie potrafi samodzielnie wykonać działań w poszczególnych formach aktywność.(śpiew, gra na instrumentach, percepcja muzyki) z pomocą nauczyciela śpiewa prostą piosenkę.
  3. Wykona rytm fragmentu utworu na instrumencie perkusyjnym
  4. Niechętnie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych
  5. Posiada zeszyt przedmiotowy
  6. Chęć śpiewania gwarantuje uczniowi ocenę dopuszczającą.

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:

1. Pomimo starań nauczyciela nie przejawiał zainteresowania przedmiotem oraz żadnej aktywności na lekcjach muzyki.
  2. Nie opanował żadnych umiejętności muzycznych
  3. Nie potrafi nawet przy pomocy nauczyciela zaśpiewać żadnej piosenki